top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

DÖNE DÖNE SÖYLENEN YALANLARLA DOĞRULARIN ÇARPITILMASINA İZİN VERİLMEMELİ!

Güncelleme tarihi: 15 Haz 2023

AKP Ramazan için bir video yapmış. İsimleri sayılarıyla veriyor. Dikkat ettiniz mi, isimlerin tamamı Arapça kökenli. Reklamın sonunda "Bu ülkede herkes birbiri için var, birlikte var." deniliyor.

AKP Ramazan için bir video yapmış. İsimleri sayılarıyla veriyor. Dikkat ettiniz mi, isimlerin tamamı Arapça kökenli. Musa ile başlıyor Bayramla bitiriyor. Reklam sonunda "Bu ülkede herkes birbiri için var, birlikte var." deniliyor. Tüm isimler Arapça ve herkes birbiri için varmış. Burası Arabistan, Afganistan değil. Burada Özgür, Barış, Baran, Zelal, Çiğdem, Can, Mahir, Deniz'ler de var. Birliktelikten bahsediyorsanız, bu isimleri Arapça kökenli isimlerle birlikte zikrederseniz işte o zaman gerçek birliktelikten bahsetmiş olursunuz. Ama siz ne yapıyorsunuz? Doğrular yerine yalanı veya kendi fikrinizi ikame etmek istediğiniz için, döne döne yalanı doğruymuş gibi bıkmadan söyleyip doğruları çarpıtıyorsunuz. Birlik diye yutturmaya çalıştığınız, ortadoğu yaşam tarzı ve Arapça özlemi.


Kentsel Dönüşümü AKP Savunuyormuş!


Halkın kullandığı güzel bir sözü var: "Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırırmış". İşe bakın kendileri Kentsel Dönüşümü savunuyormuş ama muhalefet ve meslek odaları ise karşıymış. Bunlar yargı yoluyla dönüşümü durdurmuşlar. Eee... Eğer durdurmasalarmış şimdiye kadar depreme dayanıklı konutları bitirmiş olacaklarmış.


Erzurumlu Teyo Pehlivan bile bu kadar başarılı değil, söylediklerini gerçekmiş gibi yuttururken. Arkadaş, kentleşmeyi azıcık takip eden herkes biliyorki; AKP iktidarı, kentsel dönüşüm yapmadı. Kentleri talan etti, talan. Tarihi yerler, orman alanları, tarım alanları, kent meydanları, su havzaları demedi her yeri betonlaştırdı. İktidar çürük yapıları ne zaman ele aldı da muhalefet karşı çıktı. 21 senedir bir tek örneği dahi yok ama muhalefet engelledi söylemleri gırla gidiyor.


Kentsel Dönüşüm sadece konutları yenileyerek ve her ilde aynı tip projelere sıkıştırılmış yaşam alanları değildir. Kentsel dönüşüm yüksek kazanç sağlanacak diye her yeri betona boğmak da değildir. Kentsel dönüşüm konutlar yenilenecek diye insanları yıllardır yaşadığı, kültürlerini oluşturduğu yaşam alanlarından uzaklaştırmak hiç değildir.


Kentsel dönüşümlerde, bölge insanın ekonomik, sosyal kalkınmalarına yönelik programlarla, mahallelilerin ortak ihtiyaç ve özelliklerine uygun tasarımlarla, onları bütünleştirecek projelerle ilk olarak işe başlanır.

Yok, yok artık kimse yalanlarınızı yemiyor. Siz son deprem olayında bile halka karşı samimi olmadınız. Çıktınız dediniz ki; bir sene içinde konutları yapacağız. Gelin isterseniz samimi olmadığınızı, sadece seçimler için yalan üzerine yalan söylediğinizi tek tek konuşalım.


İşte Çarpıttığınız Gerçekler:


● Deprem bölgesinde TOKİ verilerine göre, 100 milyon ton moloz çıkacak. Cesetlerin tamamını çıkarmadan molozları kaldırırken resmen vahşet işlediniz. Toplam 3 milyon kamyon molozu hangi kepçe ve kamyonla birkaç ay içerisinde kaldırıp inşaatları bir yıl içerisinde bitireceksiniz? Kimi kandırıyor sunuz? Kaldı ki, kusurlarınızı örtmek için asbestli malzemeleri molozlardan ayırt etmeden enkazları hemen kaldırmaya başlayarak başka bir vahşete imza attınız. Yarın öbürgün akciğer kanserleri artarsa bu vebalin faturasını kim ödeyecek?

● 11 ilde yaklaşık 200.000 adet konut yapılacağını ilan ettiniz. TOKİ'nin hesaplarına göre 13 milyon ton çimento gerekli.Türkiye'nin yıllık üretimi yaklaşık 80 milyon ton/yıl. Bu yükü bir senelik gibi bir zaman dilimine nasıl sığdıracaksınız?

● 200.000 adet konut için TOKİ verilerine göre yaklaşık 4 milyon ton inşaat demirine ihtiyaç var. Yıllık kapasitemiz 24 milyon ton. Sadece 4 milyon fazlalığın üretim süresi minimum 5 / 6 aydır. Peki sadece demir üretimi için 5/6 ay gibi süreye ihtiyaç varken konutları 1 yıl içinde nasıl bitireceksiniz?

● Gelelim tünel kalıba. Türkiye'nin elinde 1000 adet takım tünel kalıp var. Yine kalıp üretici firmalarına göre 500 adet ek kalıp gerekli. Kalıp üreten 5 adet firma var. Aylık kapasitesi 50 adet. En az 8 aya ihtiyaç var. Betonları kalıpsız mı dökeceksiniz?

● Yine kule vinçlere ihtiyaç var. Elimizde 2000 adet vinç var. İhtiyaç minimum 300 adet. Temin süresi en az 6 ay. Ayrıca bu vinçler minimum 600 operatör lazım. Bu sorunu nasıl aşıp da bir yıl içinde konutları bitireceksiniz?

● Arazi seçimi, zemin etütleri hala tartışmalı. Deprem bölgesinde binaların yıkılma sebeplerinden en önemlisi, yer ve inşaat uyumsuzluğu. Nedir bu aceleniz insanları tekrar tabutluklara mı koyacaksınız?


Peki şimdi soruyorum herkese. Muhalefet diyor ki, Türkiye'nin 21 yılını çalanların, bir tek kentsel dönüşüm projesi yapmayanların aklına şimdi mi geldi kentsel dönüşüm yapmak? Bilimi yok ederek bu işleri yapamayacağınız ortadayken, niye gerçekleri çarpıtıyor sunuz? Bu kadar yalanı üst üste ve döne döne kullanmanızın 14 Mayıs'a yönelik bir kandırmaca olduğunu, kimsenin de anlamadığını mı düşünüyorsunuz?


Goebbels bile, sizin kadar gerçekleri çarpıtamadı. Bunu yaparak seçimleri kazanacağınızı mı düşünüyorsunuz?


Geçiniz! Geçiniz! Geçiniz!

2 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page