top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

SON ÖNERİ VE UYARILAR!

Bu gece CHP'nin adaylarını, PM onaylayacak. Bugüne kadar birkaç kez önerilerimi yazmıştım. Son kez yazma gereğini duyuyorum.

Bu gece CHP'nin adaylarını, PM onaylayacak. Bugüne kadar birkaç kez önerilerimi yazmıştım. Son kez yazma gereğini duyuyorum. Açıktır ki, muhalif partilerin tutumu, benim gibi insanları birinci dereceden ilgilendirmektedir.

Önce Millet ittifakına öneri ve uyarılar:


● CHP, tüm ikazlara rağmen ön seçim yapmayarak kendine zarar vermiştir. Adaylar ve sürece ilişkin öneri ve uyarıları daha önce yazmıştım. Bu yazımda farklı konuları yazacağım.

CHP, adayları ince eleyerek sık dokuyarak tespit etmeli. En temel şart; örgütün temsiliyetidir. Unutulmasın! Örgüt, atanacak adayları kendinden biri olarak görmezse sıkıntılar yaşarız. "Eğer partiliysek itiraz etmeden gidip partiye oy vereceğiz" anlayışı ile hareket edilirse buna uyacak sadece partinin emekçi kadrolarıdır. Bu anlayış; seçmenleri ve partiyle aidiyet bağları zayıf olan üye toplulukları için geçerli değildir. Dolayısıyla liyakatlı, kucaklayıcı örgüt adaylarını göstermeyi ihmal etmemeliyiz.

● CHP, ittifaka verilecek kontenjan sayılarına abartarak yaklaşmamalıdır. İttifak partileri de sorumluluk içinde davranmalıdır. Ülke çıkarlarını öne çıkarmalı ve amiral geminin mensupları düşünülmeden hareket edilmemeli. Eğer düşünülmeden hareket edilirse ana partinin her yüzdelik dilim kayıbı, diğer 4 partinin toplam getirisinden fazladır. Bu matematik unutulmamalıdır.

● Bilgi kirliliği ve kriterlerin belirsizliği süreci olumsuz yönde çok tartıştırdı. Listeler verildikten sonra, partinin merkez yöneticileri örgütlere şu sözü vermeli: Bundan sonra sadece eğilim veya ön seçim yönteminin tercih edileceği sözü. CHP, demokrasinin her yerde savunucu ve uygulayıcısı olmalı. 3500 adayın Ankara yollarına döktürülmesi, üstelik bunu defalarca yapma zorunda bırakılmaları, telefon trafikleri, etkili, yetkili, hatır sahibi kişilerin devreye sokulmaları, ilgi komisyonun kapılarında ( ki, ilgili arkadaşlar bu ilişkileri iyi sürdürmüşlerdir) kuyruğa girilmesi savunulacak bir durum değildir. Bir kez daha vurgulamak istiyorum; bu örgüt ön seçim yapacak olgunluktadır. Buna inanın artık.


Emek ve Özgürlük İttifakına gelince:


● Sosyalistlerin tamamını ittifak içine katamadı. Oysa ki, bu limanın amiral gemisi HDP'dir. Bunu başarabilirdi. HDP, C. Çandar ve H. Cemal söylentileriyle kendini tartışır hale getirdi. 68 ve 78 kuşağının tepkisi görülemiyorsa vay geldi bu ittifakın başına. Hepimiz biliyoruz ki, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bu iki isime de ihtiyaçları yok.

● TİP ittifak içinde kendi listeleriyle seçimlere katılma kararı verdi. Kamuoyu bunu riskli görüyor. Umarım performanslarını ölçmüşlerdir. Ölçüm hatası yaparlarsa gösterdikleri olumlu çıkışlar tarih olacak ve kendileride tarih olur. Bir daha böylesi imkan yakalayamazlar. Şüphesiz ölçümleri tutarsa önümüzdeki sürecin en renkli kişilikleri olurlar. Yarın akşama kadar zamanları var. Karar kendilerinin, sorumluluk kendilerinin.


Demokrasi Her Yerde Olmazsa Olmazımızdır!

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page