top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

MEVCUT CHP MİLLETVEKİLLERİ İÇİN KÜÇÜK BİR ANALİZ VE BİRKAÇ ÖNERİ!

1984'ten beri SHP ve CHP üyesi olarak, Sosyal Demokrat değer ve ilkeleri öne çıkararak siyasal yaşamını sürdürmüş bir kişi olarak; önümüzdeki 14 Mayıs seçimlerinde tek beklentim demokrasi, laiklik, çağdaşlık ve bilim düşmanı mevcut iktidarın kaybetmesi ve partimizin başını çektiği tüm demokratların kazanmasıdır. Demokrasinin hem Türkiye de hem de partimizde yaşam bulması en büyük arzumdur. Bu uğurda elimden ne geliyorsa yapmaya çalışacağım.

Partimizin yönetimsel ve ilkesel eksiklerine, bugüne kadar yapılan seçimlerden, yerel seçimlerin (belediye başkanlıkları hariç) ve genel seçimlerin sadece bir tanesi dışında ön seçimi uygulamamasına rağmen hep partimin yanında ve mücadelenin en önünde oldum.


Son PM toplantısında alınan karar gereğince 14 Mayıs'taki seçimlerde, ön seçim uygulanmayacak. Yani Merkez Yoklaması (Atama) uygulanacak. Dolayısıyla ön seçimi olmayan bir seçimde bana düşende hiçbir talep açmadan öneri yapmak ve tüm gücümle partimizin kazançlı çıkması için çalışmaktır. Dolayısıyla bu yazımda küçük bir analiz ışığında birkaç öneri yapmak istiyorum:


CHP Kadın Ve Erkek Sayısını Dengelemeli


● 134 milletvekilinden sadece 16 kişi yani %12'si kadın.TBMM'de Türkiye ortalaması %18. Ki, bu sayı sonderece düşük bir sayı. Kadınların toplam nüfustaki oranı, %49.9 olan bir ülkede mevcut durum yani 16 kadını milletvekili seçtirmek bize yakışmıyor. Dolayısıyla kadın ve erkek sayısı bu seçimde dengelenmeli.


CHP Deneyimli Ve Gencini Dengelemeli


● Milletvekillerinin 101'i (% 75), 50 ve üstü yaşta. 33 kişi (% 25) 49 ve altındaki yaşta. Oysaki, Türkiye nüfusunun %74'ü, 49 yaşın altında. Atanacak adaylarda bu oran dikkate alınarak, deneyimlilerle gençlerin dengeli dağılımı sağlamalı.


CHP Milletvekillerini Yenilemeli!


● Milletvekillerinin 62'sinin (% 46) ilk dönemi. 72 kişi yani % 54 ise en az 3 dönemdir milletvekili. Üç veya daha fazla dönemdir vekillik yapan 72 kişi içinde olmazsa olmazlar dışındakiler (ki, olmazsa olmazlar MYK gibi anlaşılmamalı) dinlenmeye alınmalı. Ayrıca 62 kişi içinde başarısızlar da dinlenmeye alınmalı.


Demokrasi Ve Parti Her Şeyin Üzerindedir!

Gösterilecek 600 kişi aday içinde ittifak için verilecekler dışındakilerin, ezici çoğunluğu yeni isimlerden oluşturmalı. Çünkü; süreç zorlu ve daha baskıcı. Dolayısıyla süreç, enerjik ve dirençli yeni kadroları gerektiriyor.


14 Mayıs'ta Zafer Demokratların Olacak!

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page