top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

"YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR" LAFI HAYATIN GERÇEĞİ OLDU!

Aşağıdaki soruları zaman, zaman hatırlatmak hepimizin görevi!

● İktidar şu ana kadar depremde 48.448 kişinin öldüğünü duyurdu. Halkın söylediği ise daha fazla ölüm var. Devlet halkına yalan söyleyen kişilerce yönetiliyorsa bunun adı nedir? Eğer iktidarın söylediği doğruysa depremin üzerinde 38 gün geçti, her hafta ölüm rakamları bin bin neden yükseliyor? Enkazlar günlerdir naklediliyor. Enkaz altında tüm cesetler çıkarıldıysa hafta da bir bu sayı bin bin neden artıyor?

● Göstermelik olarak bazı müteahhitlerin, mühendislerin, mimarların ve bazı belediye bürokratlarının tutuklanması ve beklenti o dur ki, bir süre sonra serbest kalacakları, sonrada dosyalar kapanacak denilmektedir. Hükümetteki sorumluların ve belediye icracılarının üzerine gidilmedikçe değişen ne olacak? Hükümette kim istifa etti, hangi bakan veya o bölgelerin hangi belediye başkanı istifa etti ve yargı önüne çıkarıldı?

● Enkazlara 3 gün kurtarma ekipleri gönderilmedi. Binlerce insan bu gecikme yüzünden öldü. Milli Savunma, İçişleri, Sehircilik Bakanlarının hâlâ yerinde oturmaları, ilgili illerdeki valilerin bir teki hakkında soruşturma açılmaması ne ifade ediyor? İlgili görevlilerle, tabancayla ateş edip adam öldürenlerin arasında ne fark var?

● Cesetlerden tam olarak arındırılmadan kepçeler ve kamyonlar konularak enkazların cesetlerle birlikte kaldırıldığını deprem bölgesinde herkes anlatıyor. Bu insani olmayan davranışın emrini kim verdi? Bu kararınız hangi vicdanlara ve inançlara uygundur? Hiç mi rahatsız değilsiniz?

● Önce afet sonra asrın felaketi diyince zannedildiki, yetersizlikler gizlenecek. Halk bu ifadelere inanmayınca, bu kez "CHP var ya, biz kentsel dönüşüm yapmak istiyorduk, bunlar mahkemeye gittiler çalışmaları durdurdular" denilmeye başlandı. Simdi ben sorayım? Ey iktidar: Deprem bölgelerinde hangi kentsel dönüşüm başlatıldı da CHP, o çalışmayı durdurdu? Hangi tarihi yapıların güçlendirilmesi yapılmak istendi de engellendi? Lütfen açıklayın?

● Son yirimi senede imar aflarını kim çıkardı? Çürük, sağlam ayırt edilmeden tüm yapılara imar affı ne için yasallaştı? Deprem bölgesinde milyonlarca çürük binaya kim af getirdi? İmar affı nedeniyle sağlamlaştırılmadığı için çöken binalar nedeniyle ölenlerin sorumlusu kimdir?

● Fay hatlarına, çürük, bataklık zeminlere imar izin verek bina yaptıranlara ne denir? Sorumlu yerel yönetim veya bakanlık mı? Sorumlu kimse ne yapıldı? Cumhuriyet savcıları ne yapıyorlar?

● Binaların yasalara, yönetmeliklere uygun denetlenmediği ortaya çıktı. Mesek Odalarındaki yetki alınarak denetleme firmalarına veren ve o denetim firmalarının parasını ödeyen inşaat sahibinin denetlenemeyeceğini bilmiyor muydunuz? Bu yasa kimin eseri? Hesabı nasıl verilecek?

● Deprem, Sel, Yangın, Heyelan gibi doğa olaylarını afete dönüştürenler kim?

Bu tür gelişmelerde kan, diğer yardımları ulaştırma, çadır kurma görevi kimin? Tam da deprem sürecinde Kızılayın çadır satması ahlaki midir? Bunun hesabını kim verecek? Kızılay başkanını kim koruyor?

● Toplanan deprem vergilerini başka işlere harcayan iktidarın sorumluları ne zaman hesap verecek?

Eyyy sorumlular, istifa etmeniz için daha ne olması gerekiyor?

Eyyy Cumhuriyet savcıları vicdanlarınız hiç sızlamıyor mu? Ne zaman harekete geçeceksiniz?


Sahi Ne Zaman Normalleşeceğiz?

1 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page