top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

HATAY İLİ AFET RİSKİ AZALTMA PLANI (İRAP) RAPORU VE GOYGOYCU KIZILAY BAŞKANI!

Son günlerde Hatay İRAP raporu ve Kızılay konuşulmaya başlandı. İRAP raporunda kentin kuruluşundaki yanlışlardan tutun, zeminin çürüklüğüne, fay hatları üzerine binaların yapılmasına, yapılan binaların depreme karşı dayanıksızlığına kadar her şey anlatılmış.


Son günlerde Hatay İRAP raporu ve Kızılay konuşulmaya başlandı. İRAP raporunda kentin kuruluşundaki yanlışlardan tutun, zeminin çürüklüğüne, fay hatları üzerine binaların yapılmasına, yapılan binaların depreme karşı dayanıksızlığına kadar her şey anlatılmış. Raporun tarihi 2021. Valilik ve AFAD hazırlıyor raporu. Dolayısıyla Belediyeler, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehircilik Bakanı haberdar raporda. Peki iktidar ve yerel yönetim ne yapmış? Raporu tozlu raflara kaldırmış. Bakan, vali, belediye başkanları, denetim firmaları hepsi bu raporu biliyor ve hepsi yerlerinde oturuyor. Bir tek sorumlu istifa etmiş değil. Yargıda kaplumbağa misali yürüyor.
1.5 milyon konutu bir yıl içinde yapacaklarını müjdeleyen iktidar 2 yıl önce bilgi sahibi olduğu Hatay için kılını kımıldatmıyor. Sonra bunları yazanları deftere yazdık diyebiliyorlar. İktidar tepeden tırnağa istifa etmeli. Yetmez! Muhalefet de Hatay belediye başkanına ve sorumluluğu olan belediye başkanlarına kol kanat germeyi bırakıp gereğini yapmalı.


Kızılay'ın görevi; deprem - sel - yangın - heyelan vb felaketlerde halkın yardımına koşarak evsiz kalan insanlara geçici barınma (çadır vs) olanağı sunmaktı, aç insanlara aş - su vermekti, sahra hastanesi kurmaktı, kan iletmekti, battaniye - giyecek vs ulaştırmaktı. AKP iktidarı halkın bağışlarıyla hizmet sunan Kızılay'ı resmen amacında uzaklaştırarak adeta yandaşa para aktaran, kâr amacı güden markete dönüştürdü.


İki örnekle bunları hatırlayalım:

1- Kızılay; 2017'de çocukları istismar eden ve o zamanki bakanın "bir kez de bir şey olmaz" dediği ENSAR vakfına, BAŞKENTGAZ'dan aldığı 8 milyon dolar bağışı aktarmıştı.

2- Kahramanmaraş depremi sonrası milyonlarca insan adeta sokaklarda donarken Kızılay depolarındaki çadırları AHBAP'a sattığı ortaya çıktı. Başkanı zatımuhterem çıkıp, "goygucuların demesiyle istifa etmem" diyor.


Esas goygoycu sensin Kızılay Başkanı. Bırak zevzekçe konuşmaları, bir an önce istifa et. Senin gibiler o makamları işgal ettikçe biz felaketler üzerine felaketleri yaşamaya devam edeceğiz.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page