top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

İNSANI YOK SAYAN DEVLET DEĞİL İNSANLARI KUCAKLAYAN DEVLET!

Güncelleme tarihi: 12 Haz 2023

Deprem 6 Şubat'ta oldu. Depremin asrın afeti olduğunu söylüyorsunuz. Daha enkazın hiç kontrol edilmediği yerler mevcutken, tüm enkazlar da canlı insan ya da ceset olup olmadığı tam olarak bilinmiyorken, neden palas pandıras enkazları kaldırmak için iş makinaları sokuluyor?

Palas Pandıras Enkaz Kaldırılamaz!


Deprem 6 Şubat'ta oldu. Depremin asrın afeti olduğunu söylüyorsunuz. Daha enkazın hiç kontrol edilmediği yerler mevcutken, tüm enkazlar da canlı insan ya da ceset olup olmadığı tam olarak bilinmiyorken, neden palas pandıras enkazları kaldırmak için iş makinaları sokuluyor? Bu işlem derhal durdurmalı! Aksi taktirde bugün kadar işlenen insanlık suçlarına bir yenisi daha eklemiş olacak!


Bir Senede İnşaatları Bitirme Sözü!


Bu söz vermeyi önemsiyorum. Ancak bu aynı zamanda bir suçun itirafıdır da... eğer siz bir sene gibi sürede bu yapıları yeniliye biliyorduysanız, 21 yıldır ne beklenildi, insanların ölümü mü? Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, fazla değil 3 yıl önce: "Maraş Pazarcık, Hatay, Antep İslâhiye faylarına dikkat" demişti. Neden bir yıl içinde bu fayların bulunduğu bölgelerde bulunan yapılar depreme dayanıklı hale getirilmedi? Bu sorun, herkesi dışlayarak çözülemez. Tam tersine, siyasi partileri, vatandaşı, STK'ları, devletin tüm kurumlarını katarak çözülür. Artık bu gerçek görülmeli!


Depreme Kader Diyen Anlayışı Reddedip, Depremle Birlikte Yaşamaya Alışmalıyız!

Geçmişte hiçbir uyarıyı dikkate almadan kentler kuruldu. Planlama, inşa faaliyetinin hep arkasından geldi. Bu yüzden çok acılar yaşadık. Bile bile fayların üzerine binalar yaptırıldı. Ne faylar göz önüne alındı ne arazi doğru seçildi ne planlama ne inşa ne de denetim doğru dürüst yaptırıldı. Ancak her depremden sonra faturayı ağırlıkla sade vatandaş dolayısıyla ülkemiz ödedi. Peki nedir bu inşa faaliyetine hemen başlama telaşı? İşin arkasında bizim bilmediğimiz bir şey mi var?


Şimdi soruyorum:

● Tüm enkaz altında insan var mı, yok mu, kontroller bitirildi mi?

● Fayların tamamının haritaları, planlama haritalarıyla çakıştırıldı mı?

● Bu çakışmaya göre arazi seçimi yapıldı mı?

● Seçilen yapılaşma alanlarının zemin etütleri yapıldı mı?

● Yapılan etütlere göre temel, kolon, kiriş, kat yüksekliği hesapları yapıldı mı? !

● Yine betonarme ve statik hesapları araziye, zeminlere, yapılacak bina yüklerine göre yapıldı mı?

● Bunlar belediyelere, ilgili meslek odalarına onaylatıldı mı?

● Denetleme firma faciası, ortadan kaldırılarak yeni yasa yaparak ve ilgili meslek odalarını da katarak yeni denetim sistemi belirlendi mi?

● Şu an yapılması gereken halkı sokaklarda kurtarıp, bir an önce prefabrik yapılara yerleştirmek ve yukarıda sıraladığım işlemleri yapmaktır. Okulları kapatmak çözüm değildir. Öncelikle teknik insanlar olmak üzere herkesin söylediklerine değer vermektir. Her şey talimat değildir. Bırakalım herkes konuşsun, dayanışma göstersin ve çözüm önerisi sunsun. Zaten sorunlar çözebilseydi, bu ölümler yaşanmazdı. Siyasiler kendilerini kurtarma hesabını yapma yerine, halkı kurtarma hesabı yapmalı!


Türkiye Lego Bir Ülke Değil, Yap Boz Oynamaktan Vazgeçilmeli!

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page