top of page
  • Yazarın fotoğrafıDursun Bulut

ATAMALAR YAPILDI LİSTELER HAZIR SEÇİM ÇALIŞMALARI BAŞLADI!

Dün, tüm partiler gibi Millet İttifakının içindeki partiler de adaylarını belirledi ve saat 17.00 itibarıyla listeler YSK'ya verildi. Listelere giren tüm adayları kutluyor, başarı diliyorum.

Dün, tüm partiler gibi Millet İttifakının içindeki partiler de adaylarını belirledi ve saat 17.00 itibarıyla listeler YSK'ya verildi. Listelere giren tüm adayları kutluyor, başarı diliyorum. Listeleri değerlendirmeden önce, YSK'ya verilen listelerin tüm sorumluluğunun Sn.Genel Başkanımıza, MYK, PM, il,ilçe yöneticilerimize ait olduğunu da belirtmek istiyorum. Çünkü dar bir kadroyla görüş alış verişi yaparak söz konusu listeler oluşturuldu.


Hiç şüphe yoktur ki, ittifak yapıyorsan bazı tavizler vermek zorundasın. Ancak bu tavizler sadece ittifakın öncüsü bir partiye zarar vermeye dönüşüyorsa o vakit genel amaca zarar verme başlamıştır demektir. Nitekim sadece İstanbul listelerine baktığımızda bunu fark edebiliyorsunuz. Örneğin; tahmini 50'iye yakın milletvekili çıkaracağınız bir seçim bölgesinde 16 sını ittifak partilerine verirseniz, Türkiye sathında yaklaşık 70 adayı kendi listelerinizde aday gösterip bunun 60'dan fazlasını seçilecek yerlere yazarsanız ve İYİ Parti kendi listeleriyle girmesine rağmen bazı yerlere İYİ Parti adaylarını CHP listelerine yazarsanız sıkıntı yaratırsınız.


Bununla kalmayıp, kamuoyuna Gezi tutsağı Tayfun Kahraman ismi sızdıktan sonra, Tayfun Kahramanı yazmayıp Ankara 1'inci bölgenin birinci sırasına Sadullah Ergin'i yazarsanız bunu kimseye anlatamazsınız.


Kendi payıma düşen öneri ve uyarılarımı birkaç kez yazmış ve sayısız örgüt toplantılarından dile getirmiştim.


Şöyle ki:

• İttifakın tüm yükünü bir iki kente yüklemeyin.

• Gereğinden fazla taviz vererek tüm yükü CHP'ye yüklemeyin.

• Kadın ve gençlere önem verin.

• Kucaklayıcı, temsiliyeti fazla olan adayları tercih edin.

• Toplum kesitlerinin temsiliyet hususuna dikkat edin.


Doğrusu bu ifadelerimin tarihe not düşme dışında işe yaramayacağını biliyordum. Ömür boyu milletvekillikleri, Kadınların - Gençlerin listelerde yeterince yer alamaması, örgütlerden süzülerek gelenlerin çok azlığı yapılan önerilerin işe yaramadığını açıkça gösteriyor. Partimizin bugünkü duruma gelmesi verilen bu tavizlerin ve sosyal demokrat anlayışından uzaklaşması sonucudur. Şu an sırası değil ama seçim sonrası neo liberal politikaları, dinin ve milliyetçiliğin bu kadar öne çıkarılmasını şüphesiz mutlaka tartışmalıyız.


Bu gelişmelerden sonra, ben ve benim gibi insanlara dönüp kimse şunu diyemez: "Efendim, bize engel oldular, o nedenle başaramadık". Kimse bunu söyleyemeyecek. Çünkü; ön seçim talebi kabul görmedi, kongre talebi reddedildi, örgütler yenilenemedi, hatta örgütler kışla disiplini ile yönetildi. Dolayısıyla genel merkez ve yakın çemberindekiler düşündüğü her şeyi ve kararı diledikleri gibi gerçekleştirdiler.


Böylesi bir ortamda üyelerin ezici çoğunluğu hâlâ partiliyse, yöneticilerin hepsinden daha ilgiliyse, partimizin başarısını her şeyin önüne koyuyorsa ve bunu yıllardır yapıyorsa hatta her türlü vefasızlığa tabiyse, kadın ve genç adaylar neredeyse yoksa tüm bunlara rağmen hâlâ partimizin yıkılmaz neferleriyse kimse bu tür üyelere bir gram sorumluluk yükleyemez. Dolayısıyla tüm sorumluluk üzerinizde ve eksikliklere rağmen ve iktidarın iflas etmesi nedeniyle 14 Mayıs'ta gelebilecek başarı hepimizin başarısı olacak. Ancak hiçbir kararınıza örgütü katmayıp söz konusu kararlarınızla partimize zarar veriyorsanız bunun faturasını sadece siz değil Türkiye ödeyecek. Bunun bilinmesini ve tarihe tekrar bir not düşmeyi görev sayıyorum.


Tek arzumu paylaşıyorum: Ödediğimiz Faturalar Artık Son Bulsun...
1 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page